Eskişehir Bağlar Anahtar 0 537 341 47 84
Bağlar Anahtar Çilingir Hizmetleri
Şirintepe Mh. Gözüpek Sk. No:7/B
es.teknikanahtar@gmail.com
0 537 341 47 84 - 0 537 341 47 84

Çilingir Nedir

Çilingir Nedir, Herkes Çilingir Olabilir mi?

Çilingir kelime anlamıyla en basit olarak Kapı Açan , Kilit Değiştiren, Kapı Tamiri Yapan Kişidir. Çilingirlerin mesleki eğitimlerini veren devlet tarafından yetkilendirilmiş resmi kurumlar ve kurslar vasıtasıyla bu mesleki yetenekleri kazanmış kişi olabileceği gibi çilingirlik aslında asıl anlamıyla ustadan kalfaya, babadan oğula geçen bir mesleki zanaat olarak sürtürülmektedir.

Teorikte aslında herkes çilingir olabilir gibi düşünülebilir. Ancak pratikte bu işin kendine özel nitelikleri vardır. Bu niteliklere sahip olmayan kişilerin bu mesleği yapması çilingir hizmetleri vermesi zordur. En basitindin 7/24 şeklinde çalışma gibi bir özelliğe sahip olan çilingirlik hizmetinde gecenin 3 ünde bir telefon ile gidip hizmet vereceğiniz kaç tane meslek grubu vardır. Elbette aklınıza çilingir dışında birkaç taneden fazla meslek gelemez.

Evet evinize çağırdığınız, güvendiğiniz kapınızı dolayısıyla evinizi emanet ettiğiniz çilingirleri dikkatle seçmeye özen göstermelisiniz. Kapınıza gelen çilingirin anahtarcılar ve çilingirler derneğine, odasına kayıtlı olup olmadığını, ustalık ve kalfalık belgelerinin bulunup bulunmadığını, yaka kimlik kartlarını, düzgün bir diksiyon ve müşteri isteklerini anlayıp hızlı çözümler sunabilme konusundaki yeteneklerine ve en önemlisi sizlere sağladığı güvene dikkat ediniz.

Elbette şunu unutmayın birilerine güvenmediğinizden dolayı yeni taşındığınız bir evin kilitlerini yeniliyorsunuz. Evinize çağırdığınız bir çilingir servisi yetkilisi size güven vermeli ki sizde gönül rahatlığı ile kapınızın kilidini değiştirebilin. Yoksa güvenmediğiniz, güven duygusuna sahip olmadığınız bir çilingire bu işlemleri yaptırmanız halinde bu çilingir kapıdan ayrılır ayrılmaz daha güvenilir bir çilingir arayacaksınız..

Çilingir Nedir